Finansowanie kontraktów

Podpisałeś bardzo rentowny kontrakt, jednakże obecnie zaangażowany jesteś w inne roboty z których należności jeszcze nie spłynęły...

Case study: Firma budowlana będąca podwykonawcą dużych spółek giełdowych oraz obsługująca samodzielnie mniejsze zamówienia publiczne wygrała duży przetarg ogłoszony przez jedną z Gmin na wykonanie drogi.

Przygotowując się do wykonania wygranego kontraktu należało zabezpieczyć płatności tj. - koszty materiałów, podwykonawców oraz koszty wynagrodzeń. Posiadane limity obrotowe posiadane przez firmę zostały w większości wykorzystane do obsługi aktualnie wykonywanych kontraktów. Dodatkową komplikacją były opóźnienia w obsłudze dotychczasowych kredytów i niska punktacja w BIK, przez co brak było możliwości udzielenia finansowania bankowego. Po rozpoznaniu sytuacji zastosowano finansowanie poza bankowe w postaci pożyczki hipotecznej (okres 12 m-cy) z balonową spłatą kapitału na koniec oraz możliwością wcześniejszej całkowitej spłaty. Z uwagi na czas wykonania kontraktu (3 m-ce) oraz termin rozliczenia z Gminą z (kolejne 30 dni) wcześniejsza spłata pożyczki (bez odsetek) była realna, z czego firma skorzystała. Co istotne, pomimo wyższego kosztu pożyczki poza bankowej (w stosunku do finansowania z banku – które de facto było niemożliwe), korzyść dla firmy była ewidentna, ponieważ zysk netto ze zrealizowanego kontraktu był znacznie wyższy niż koszty pozyskanego finansowania.

Case study: Spółka zwróciła się do banku który prowadził rachunek firmowy z potrzebą sfinansowania wygranego kontraktu. Pomimo posiadanej w ocenie banku zdolności do obsługi kredytu, firma otrzymała odmowę, ponieważ zgodnie z obowiązującą metodyką bank nie przewidywał zabezpieczenia na kontrakcie (cesja wierzytelności), ponadto PKD firmy było w ocenie banku w grupie tzw. podwyższonego ryzyka. Po rozpoznaniu sytuacji, zaproponowano i zrealizowano transakcję w nowym banku w którym przyjęto jako zabezpieczenie cesję z kontraktu (katalog akceptowalnych zabezpieczeń w nowym banku był bardzo obszerny). Dodatkową korzyścią dla przedsiębiorcy było przeniesienie limitu obrotowego wraz z wydłużeniem czasu jego dostępności do 24 m-cy (udzielonego w starym banku na 12 m-cy).

Masz pytania?

Zostaw swój numer telefonu, a my do Ciebie oddzwonimy!
Copyright © 2024 | Kancelaria Finansowa Kurzawa i Wspólnicy
Realizacja: Elevation Group
apartmentenvelopephone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram